4. junij, dan slovenskega krvodajalstva

»Kaj pomeni biti del moštva? Deliti vrednote, slaviti uspehe in prenašati poraze, se razvijati, si stati ob strani in izpopolnjevati naša življenja. Biti del krvodajalskega moštva pomeni biti del ogromne družine, ki ima več deset tisoč članov in ki na prvo mesto postavlja skrb za sočloveka in zdravje. Krvodajalsko moštvo je nujno in nepogrešljivo v vseh zdravstvenih programih, kjer se za zdravljenje potrebuje kri in krvne pripravke.

Veseli in ponosni smo, da bo glavni promotor krvodajalstva v tem letu Slavko Vinčić, najboljši slovenski nogometni sodnik, ki je 1. junija 2024 sodil finalno tekme Lige prvakov in bo tudi del prihajajočega Evropskega prvenstva v nogometu v Nemčiji, kamor se je po 24-ih letih uvrstila tudi Slovenija.

Tako, kot so za zdravstvene programe nepogrešljivi krvodajalci, so za vsako nogometno tekmo nujni in nepogrešljivi nogometni sodniki, letošnji ambasadorji in podporniki krvodajalstva. Krvodajalstvo bodo poleg Slavka Vinčića podprli tudi drugi nogometni sodniki in sodnice, naša želja pa je, da še v tem letu del krvodajalskega moštva (p)ostanejo tudi sodniki drugih športnih panog, športnice in športniki ter seveda njihovi podporniki in navijači.

Podpora omenjenih je izredno pomembna, saj vsi, vključeni v šport, predstavljajo pozitivne vrednote, kot so sodelovanje in odgovornost ter seveda zdrav življenjski slog. Prav zdravje je prvi pogoj za darovanje krvi in ustrezno zdravljenje bolnikov. Pa še ene pozitivne vrednote ne smemo pozabiti, ki je prisotna tako v naši organizaciji in še bolj v športu ter za katero skrbijo tudi nogometni sodniki – »fair-play«.

Poštena igra, spoštovanje in zaupanje so temelji zdrave in odgovorne družbe in kot pogosto povemo – prostovoljno darovanje krvi in naša sposobnost zadostne preskrbe s krvjo, sedaj že 71 let, odražata podobo naše družbe, ki jo sicer včasih skali kakšen prekršek ali igra v prepovedanem položaju. Pred nami so veliki izzivi in če nam je narava v preteklih letih pokazala rumeni karton, moramo kot del enotnega moštva poskrbeti, da bomo z igrišča odšli z visoko dvignjeno glavo.

Pri Rdečem križu Slovenije bomo v sodelovanju z območnimi združenji še naprej skrbeli za promocijo krvodajalstva, saj v Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 do 400 krvodajalcev. Imamo okrog 60 tisoč rednih krvodajalcev – 60 % jih kri daruje vsaj enkrat letno, skoraj četrtina teh pa trikrat in celo štirikrat letno in ob tej priložnosti se jim želimo najlepše zahvaliti.

Postati ali ostati del moštva sploh ni vprašanje – biti krvodajalec je edini odgovor.«

mag. Ana Žerjal,

predsednica RKS

Nazaj
©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.